U každého přijde období, kdy si přestane rozumět se svými rodiči, především v dospívání. Matka s dcerou a otec se synem. Ne a ne se domluvit. Proč mě rodiče nechápou? Proč mi to dělají?
Kdo mi s tím může pomoci je babička nebo děda.
Pamatuji si na ty časy, kdy jsme s babičkou spolu pekly cukroví. Spíše tedy ona a já pak zdobila a dávala do krabiček 😊 a povídaly si. Vysvětlovala mi, proč to tak je a snažila se to mezi námi urovnat.
Když už jsem měla děti a objevilo se nějaké trápení s mamkou, nedorozumění, opět se babička stala mou vrbou. Většinou jsme to probíraly před hrající dcerkou. Někdy jsem i u toho plakala. Ulevilo se mi, ale dcera se začala najednou k babičce chovat divně, odmítala ji.
Když mě dcera viděla před babičkou plakat, myslela si, že mi ubližuje. Nechápala ještě, že mi babi spíše pomáhá. Dávejte si tedy pozor, jak se k sobě před dětmi chováte.
Starosti jsem tedy pak už řešila v soukromí a ony si zase začaly lépe rozumět.
Čas plyne, má dcera dospívá, někdy je hubatá a já si občas postěžuji mé mamce. A co udělá? Většinou se pousměje, mrkne na vnučku a něco prohodí, ale žádné pokárání. Co si mamka myslí, nevím, je to pro mě záhada. Zda ji pak v koutě domlouvá nebo ví, že to chce svůj čas a vzpomene si, jak to bylo se mnou….. Kdo ví.
Každopádně, kdo je nejlepším prostředníkem mezi námi a rodiči jsou naši staroušci – babička s dědou aneb kdo zná nás oba nejlépe?
Mládí nemá moc zkušeností, svět vnímá jen z jednoho úhlu pohledu. Kdo nám to může ukázat i z druhé stránky nebo odpovědět na otázky než staroušci, kteří mají mnoho odžito? Stanou se tak prostředníky mezi námi a novou situací, o které můžeme díky nim lépe popřemýšlet.
Něco vás zajímá? Něco nechápete? Zeptejte se staroušků. Určitě vás jejich odpověď mile překvapí 😊
A to nemluvím o tom, jak se cítí užiteční, že můžou někomu poradit, říci svůj názor. Jak já se cítím skvěle, když znám odpověď na otázky mých dětí a to toho tak moc nevím…… 😊.